Bratki!

Autor: moonikaa_t

Mamy już kwiecień! A to oznacza, że oprócz nadejścia prawdziwej wiosny, nadchodzi jeszcze kilka okazji do świętowania. Moja Mama pod koniec kwietnia obchodzi imieniny, dokładnie miesiąc później mamy Dzień Mamy, a kolejne dwa tygodnie później - urodziny. Tak więc sami widzicie, że jest nad czym rozmyślać od kwietnia do czerwca... :) 

W tym roku na przynajmniej dwie z tych okazji mam już przygotowane drobne upominki - przemyślane, dedykowane, samodzielnie wykonane. Dzisiaj przedstawiam pierwszy z nich - wieczne bratki! Wykonane z filcu, przy użyciu również kilku dodatkowych materiałów, wyglądają świetnie, nigdy nie przekwitną, nie da się ich zamordować. Czego chcieć więcej? :)

Kwiatki powstały na podstawie kilkunastu wzorów znalezionych na Pintereście oraz zdjęć bratków z Google. Dodatkowe listki stworzyłam sama. 

Do przygotowania bratków potrzebne będą: 

  • filc w kilku kolorach, w tym przypadku: fioletowy i biały lub ecru na płatki kwiatów, a także zielony na liście 
  • drucik 
  • taśma florystyczna zielona i brązowa 
  • doniczka 
  • gąbka florystyczna 
  • sztuczny mech 
  • klej na gorąco 
  • żółta nitka oraz igła


Zaczynamy od wycięcia płatków. Moje bratki składają się z 5 płatków, dwa są z ciemniejszego filcu i dwa z jasnego. Przygotowałam sobie 10 zestawów płatków i dodatkowo 10 "tyłów" kwiatków, za którymi ukryłam nieestetyczne końcówki nitki oraz drucik. Następnie układamy płatki w kształt bratka i zszywamy na środku, łapiąc wszystkie płatki, przy okazji tworząc środek kwiatu. Przygotowujemy w ten sposób wszystkie kwiatki. 
Następnie przygotowujemy drucik: ja zawsze odcinam najpierw odpowiednią długość drutu, potem jeden odcinek składam na pół i skręcam druciki ze sobą; w ten sposób są stabilne, ale nadal łatwo je wyginać w zależności od potrzeby. Przygotowałam sobie 10 drucików na kwiaty i 8 na liście. Poprzycinałam je tak, żeby miały równe długości (zestaw "liściowy" był nieco krótszy niż "kwiatkowy"). Druciki owinęłam taśmą florystyczną, zieloną drut na kwiatki i brązową na liście. Równie dobrze można użyć tylko zielonej taśmy, tylko brązowej, albo nie używać jej wcale, jeżeli ktoś jest w posiadaniu specjalnie przygotowanych drucików florystycznych. Nada się też zwykła bibułka lub krepina w odpowiednim kolorze :)Rozgrzewamy pistolet z klejem (można użyć również zwykłego Magica, ale trzeba uważać - ten klej po wyschnięciu niestety przebija przez filc, nie można go użyć zbyt dużo. Ewentualnie spróbowałabym z klejem typu kropelka, tylko uwaga na palce!). Przygotowujemy sobie zestawy: drucik, kwiatek, listek. W listkach robimy malutkie otwory, tylko takie, żeby zmieścił się drucik. Przekładamy drut przez listek, nakładamy na listek klej i szybko nakładamy na to kwiatek. I tak do wyczerpania zestawów :)

Wycinamy odpowiedni kształt liści z zielonego filcu - sugerowałam się zdjęciami bratków z internetu. Zrobiłam 8 liści, każdy z nich składa się z dwóch kawałków filcu. 

Obie części każdego listka skleiłam ze sobą za pomocą pistoletu z klejem, dodając pomiędzy nie drucik.

Zanim umieściłam bratki w przygotowanej doniczce, ułożyłam bukiecik "na sucho" - żebym wiedziała, czy wszystko będzie dobrze wyglądać. Ułożyłam kwiaty w pęku, jeden wyżej, drugi wyżej, jeden prosto, drugi lekko przekrzywiony. Dookoła kwiatów dodałam liście. Związałam bukiecik gumką recepturką, dla bezpieczeństwa i dla ułatwienia sobie roboty :)Przygotowujemy doniczkę - wybraną osłonkę wypełniamy gąbką florystyczną, na środku umieszczamy bratki. Żeby zamaskować gąbkę, układamy na wierzchu sztuczny mech, albo wysypujemy drobne kamyczki.

I to tyle! Przyznaję, że był to dość pracochłonny projekt. Ale... było warto. Podoba mi się efekt końcowy, mam nadzieję, że Wam też!

M.

4/6/2018 / 503 dni temu